Son Yazılar
Anasayfa > Microsoft > Active Directory > Active Directory 2- Domaine Üye Olma (Client)

Active Directory 2- Domaine Üye Olma (Client)

Merhaba,

Bir önce ki yazımızda Windows Server 2012 R2, Active Directory 1- Domain Kurulumunu anlatmıştık. Bu yazımız da ise Domain ortamına bir bilgisayarın nasıl üye olacağını yazacağız. Bilgisayarları Active Directory ortamına üye etme amacımız merkezi bir yönetim sağlamak ve tüm üyeleri tek bir çatı (forest, domain) altından yönetmektedir. İlerleyen yazılarımız da ortama Group Policy dahil olacak ve Active Directorynin büyük gücünü daha net görmüş olacağız.

Client makinada yapılması gereken işlemleri anlatmadan önce client (istemci) kavramının ne olduğunu bahsedelim. Clientın Türkçe karşılığı istemcidir. Yani bir sağlayıcıdan hizmet alan bilgisayardır. Client olarak Windows 7, 8, 10 gibi windows platformlarını düşünebilirsiniz. Tabi bu Active Directory ortamına Windows Server 2008, 2008 r2, 2012 vb gibi sunucuların üye olamayacağı anlamına gelmez. Bunlarda Active Directory sunucumuza üye olabilirler. Kısaca Active Directory sunucumuza üye olan ve AD ortamında olan her bilgisayar bir client’dır.

Yapmamız gereken işlemler bilgisayarın ismini anlaşılabilir bir şekilde olması için değiştirmemiz gereklidir (Zaten anlaşılır ise bu işlemi geçiniz.). Daha sonradan sabit IP vereceğiz (Ortamda DHCP  var ve DNSler tanımlı ise bu işlemi geçiniz.).

Bilgisayar adını değiştirme;

Bilgisayar adını değiştireceğimiz bilgisayarın (Resimde ki Windows 8.1) Windows iconuna sağ tuş tıklayarak sistem sayfasına giriş yapıyoruz.

(Windows Vista/7 ‘de Bilgisayarıma sağ tuş özellikler yaparak bu sayfaya ulaşabilirsiniz.)

Active Directory - Domaine Uye Olma (1)

Açılan Sistem (no-1) sayfasında daha hızlı işlem yapmanız için  resimde numaralandırıldığımızı görmektesiniz. Sistem sayfasından pc-ayarlari-degistir(no-2)butonuna tıklayarak Sistem Özellikleri açılır penceresinden Değiştir (no-3) butonuna tıklıyoruz. Daha sonra açılan pencereden bilgisayar adını değiştirip tamam diyerek işlemi tamamlıyoruz. Pencereleri tamam diyerek kapatırken bilgisayarın restart edilmesi istenecektir. Bilgisayarı restart ederek süreci tamamlamış oluyoruz.

Active Directory - Domaine Uye Olma (2)

 

 

Sabit IP Verme;

Sabit IP vereceğimiz bilgisayarın (Resimde ki Windows 8.1) Windows iconuna sağ tuş tıklayarak Ağ Bağlantıları sayfasına giriş yapıyoruz.

(Windows Vista/7 ‘de Bilgisayarıma sağ tuş özellikler yaparak bu sayfaya ulaşabilirsiniz.)

Active Directory - Domaine Uye Olma (3)

 

Kullandığımız ağ kartına sağ tuş özellikler diyoruz (Wifi veya Ethernet kullanıma göre dikkat edilmesi gerekmektedir.).

Active Directory - Domaine Uye Olma (4)

 

Ethernet Özellikleri sayfasından Internet Protokolü sürüm 4 ‘e tıkladıktan sonra özellikler diyerek özellikler sayfasını açıyoruz. Ardından Active Directrory sunucumuzun IP adresini ve bilgisayarımıza sabit IP ataması yapıyoruz. Daha sonra tamam diyerek IP verme işlemini tamamlıyoruz.

Active Directory - Domaine Uye Olma (5)

 

Domaine Üye Olma;

Domain ortamına üye yapacağımız bilgisayarın (Resimde ki Windows 8.1) Windows iconuna sağ tuş tıklayarak Ağ Bağlantıları sayfasına giriş yapıyoruz.

Active Directory - Domaine Uye Olma (1)

 

Açılan Sistem (no-1) sayfasında daha hızlı işlem yapmanız için  resimde numaralandırıldığımızı görmektesiniz. Sistem sayfasından pc-ayarlari-degistir(no-2)butonuna tıklayarak Sistem Özellikleri açılır penceresinden Değiştir (no-3) butonuna tıklıyoruz. Daha sonra açılan pencereden Etki Alanını seçerek bilgisayarı ekleyeceğimiz domain adını yazıyoruz. İşlemleri eksiksiz yaptıysak The domain join was successful. yani işlemin tamamlandığı mesajını alıyoruz. Pencereleri tamam diyerek kapatırken bilgisayarın restart edilmesi istenecektir. Bilgisayarı restart ederek süreci tamamlamış oluyoruz.

Active Directory - Domaine Uye Olma (6)

 

Sunucu üzerinden kontrol ettiğimizde clientın eklendiği görmekteyiz. Bir diğer Active Directory yazımızda görüşmek üzere.

 

Active Directory - Domaine Uye Olma (7)

Hakkında Uğur CIVAK

Eğitimimi Plato MYO & Bilge Adam tarafından İnternet ve Ağ Teknolojileriyle tamamladım. Bilge Adam, İsimtescil gibi öncü firmalarda kariyerime başlangıç yaptım. Uzman olarak MaestroPanel firmasında Microsoft ve Linux Server, Exchange Server, Sanallaştırma, Microsoft Azure, Powershell, Nano Server, Python ve Yeni Teknoloji araştırmaları yapıyorum.

Ayrıca

Ftp.exe Kullanımı, Dosya Transferi (cmd)

Herhangi bir FTP programı (FileZilla, CuteFTP vb) kullanmadan Ftp.exe ile bir dosya sunucusuna bağlanabilir ve ...

Technical Preview 3 Hazır (Server, System Center, Hyper-V | Preview 3)

Merhaba, Aşağıda ki adreslerden Windows Server 2016, System Center ve Microsoft Hyper-V Server 2016’a ait Technical ...