Cumartesi , 18 Nisan 2020
Son Yazılar
Anasayfa > Virtualization > Vmware ESXi 5 Üzerine Windows Server 8 Kurulumu

Vmware ESXi 5 Üzerine Windows Server 8 Kurulumu

Developer Preview sürümü yayınlanan  işletim sistemini yakın zamana kadar ESX üzerinde çalıştırmak istediğimizde hata alıyorduk. Vmware’in ESXi 5 sürümü için çıkarılan güncellemelerden sonra ESXi 5 versiyonu çalıştıran bir host üzerine yeni nesil server ve client platform’larını kurabiliyoruz.

ESXi5 host’unuzu güncellemek için dilerseniz yamaları mauel olarak download edip yükleyebilirsiniz.Dilerseniz Vmware vSphere Update Manager ile yapabilirsiniz ve zamanlayabilirsiniz.

İçinde Update Manager dahil tüm paket vmware.com’dan temin edilebilir. (VMware-VIMSetup-all-5.0.0-456005.iso)

Update manager’ın kurulum sürecinde size  server soruluyor ve database soruluyor. Kurulum aşaması oldukça basit.

Kurulumun ardından Vcenter server arayüzünden plugin’ini ekliyoruz.

 

Resim-1

Available plugins altından yüklediğim için yüklenmiş görünüyor.

Update manager yapılandırması için ;

 

Resim-2

üstte belirttiğim kısım kullanılabilir (zamanlama, baseline oluşturma, notification ,patch deposu ayarları vs.. ) Ekran görüntüsünü aşağıda belirtiyorum.

Resim-3

Ardından Datacenter içindeki tüm host’lar için yada istediğini bir host için güncelleme taraması yapabilrisiniz.

 

Resim-4

Ya da tek bir host içinde bu mümkündür.

Benim yaptığım taramada sonuç aşağıdaki gibiydi.

 

Resim-5
Host’un güncellenmesinden önce isterseniz siz sanallarınızı suspend edin ve host’u maintenance mode’una alın. Yada sizin yerinize Update Manager yapacaktır. Production ortamı için bu işlem mesai saatinde yapılırsa belli bir süre hizmet aksayacaktır !!!Patch’ler belirlendikten sonra yine host üzerinden ya da datacenter’dan staging/remediation işlemleri ile esx5i host’unu günceleyoruz.

Ardından yeni bir sanal oluşturup ( windows 7 yada windows server 2008 r2 modellerini kullanarak) windows server 8 preview versiyonunu kurabiliriz.

 

Resim-6

Sorunsuz günler dilerim…

 

Referanslar

www.mshowto.org

www.vmware.com

Hakkında Uğur CIVAK

Eğitimimi Plato MYO & Bilge Adam tarafından İnternet ve Ağ Teknolojileriyle tamamladım. Bilge Adam, İsimtescil gibi öncü firmalarda kariyerime başlangıç yaptım. Uzman olarak MaestroPanel firmasında Microsoft ve Linux Server, Exchange Server, Sanallaştırma, Microsoft Azure, Powershell, Nano Server, Python ve Yeni Teknoloji araştırmaları yapıyorum.

Ayrıca

Adım Adım Windows Nano Server Kurulumu

Windows Server 2016 ile beraber aramıza katılacak yeni işletim sistemi Nano Server’ın kurulumunu anlatacağız. Windows ...

KoçSistem’den Maximus Bulut Akademi ile vNext Server 2016 Etkinlik Notlarımız

Dün MaestroPanel olarak KoçSistem‘in hazırladığı Maximus Bulut Akademisi etkinliğine katıldık. Sektörün önde gelenlerinden Mesut ALADAĞ‘ın ve ...

Bir cevap yazın