Son Yazılar
Anasayfa > Security > Virüsler

Virüsler

Virüsler, bilgisayarın istenilmeyen fonksiyonların çalıştırılmasını sağlayan yazılımlardır. Genellikle bilgisayar programının çalıştırılabilir dosyalarında barınırlar ve bu dosya ile tümleşiktirler. Kullanıcının haberi ya da onayı olmadan diğer programlara da bulaşabilir ve bu şekilde tüm sisteme yayılırlar.Bazı virüsler sadece kullanıcıyı rahatsız etmek için yazılmışsa da bazıları da diskteki tüm verileri silebilecek kadar zararlı olabilir. Virüsler kullanıcı eylemi olmadan bir bilgisayardan başka bir bilgisayara bulaşamazlar. Bu işlemin oluşabilmesi için dosya paylaşımının açık olması ya da taşınabilir depolama birimlerinin kullanılması gereklidir.

Virüs tipleri:

Boot Virüsleri: Bu virüsler sabit diskin “Master Boot Record” kısmına bulaşırlar. İşlerim sistemi açılırken kendilerini hafızaya kopyalar ve diğer dosyalara da bulaşırlar

Program Virüsleri: Exe Com gibi çalıştırılabilir dosyalara bulaşırlar. Çalıştırılabilir dosyalar çalıştırıldıklarında hafızaya yüklendikleri için virüsü de hafızaya almış olurlar. Bu sayede virüs kolayca yayılabilir.

Makro Virüsleri: Word Exel gibi makro içerebilen dosyalara bulaşırlar. Virüs kendisini açılan her doküman için temel ayarların yüklü olduğu “normal.dot” dosyasına yükler. Açılan her dokümana kolayca bulaşabilir.

ActiveX Virüsleri: Sitelerdeki ActiveX kontrolleri üzerinden bulaşabilirler. Bulaşmaları için dosya indirmeye gerek yoktur.

Hakkında Samet ÖZGEN

Samet ÖZGEN
1993 Antalya doğumludur.İlk ve orta eğitimini Antalya da tamamladıktan sonra Plato Meslek Yüksekokulu-BilgeAdam işbirliğiyle yürütülen (İnternet ve Ağ Teknolojileri) programını tamamlamış bulunmaktadır.

Ayrıca

VPN Server Kurulumu, Nasıl Yapılır? (OpenVPN & Ubuntu)

Merhaba Sistem Durağı, İnternet ortamında birçok engellere mazur kaldık. Bunlar kullanmış olduğumuz bazı oyun yada ...

Symantec Endpoint Protection Manager Kurulum

Merhaba Arkadaşlar, Symantec Endpoint Protection Manager kurulum gereksinimlerini ve kurulumunu bu görselden izleyebilirsiniz. Genişletilmiş anlatımı ...

Bir cevap yazın