Son Yazılar
Anasayfa > Panel > Parallels Plesk 12 Windows & Linux Özellikler

Parallels Plesk 12 Windows & Linux Özellikler

Parallels Plesk 12 hosting yönetim paneli, sağlayıcılara birçok kolaylık getirmektedir. Güncelleştirme yamalarının sonunda büyük bir patch ile 12 versiyonuna güncellenmiştir. Her ne kadar kendi sayfalarının download 11.5’i gösterse bile otomatik kurulum yaptığımızda Plesk 12’yi sunucumuza kuracaktır.

Plesk panel hem Windows hem Linux platformlarda başarılı olarak çalışmaktadır. Çapraz platform taşımalarını saymıyoruz tabi. Windows ile Linux arasında çekirdek yapısından dosya türüne kadar farklı olduğu için sadece kendi (linux>linux, windows>windows) platformları arasında taşıma işlemleri yapılmaktadır.

Sistem Durağı olarak yaptığımız testler ve denemeler sonucunda Linux ve Windows platformlarda eskiye nazaran performans ve özellik farklarını görebilmekteyiz.

Plesk güncelleştirme ve iyileştirmelerini tüm platformlarda aynı yaptığı için belirttiğimiz özellikler hepsinde geçerlidir.

Parallels Plesk 12

Windows Kurulum & Yükseltme
http://autoinstall-win.pp.parallels.com/plesk-installer.exe

Linux Kurulum & Yükseltme
http://autoinstall.plesk.com/plesk-installer

(Yükseltme için Upgrade seçmeyi unutmayın)

  • Giden ve Diğer E-Maillerde İyileştirmeler,

  1. Giden maillerde spam çıkış koruması,
  2. Sunucu tabanlı filtreleme desteği Dovecot  posta sunucusu desteği,
  3. E-posta engellemeleri önleme,
  4. Bireysel etki alanları için sunucusunu kapatma,

Sunucu üzerinde spam mail çıkışı çoğu sağlayıcı ve kullanıcı için tehdit oluşturmakta, bunun için plesk üzerinde iyileştirmeler yapıldı. Servis sağlayıcıları için domaine veya müşteriye saatlik mail gönderim sınırlama özelliği eklendi.

Alternatif olarak Dovecot posta sunucusunu destekler hale geldi. Artık cep dostu Roundcube ve Horde mail programlarında sunucu tabanlı filtreleme koyabilirsiniz. Webmail üzerinden ofis-dışı  veya oto-cevap (out-of-office auto-replies) kurmak mümkün kılındı.

Blacklist listeleri ile spam çıkışı yapan domainleri doğrudan engelleyebiliyorsunuz.

  • Sunucu ve Site Güvenliği,

Plesk 12 kullanıcı ve yöneticilerine güvenlik geliştirmeleri sunuyor. En çok bilinen 3. parti eklentiler ile bu güvenlik arttırılabiliyor *IP Ban eklentisi Fail2Ban ve Web Güvenlik Duvarı eklentisi ModSecurity

fail2banFail2Ban servis sağlayıcıları için büyük fayda sağlamaktadır. SSH, FTP, Web, Mail hizmetlerine olası saldırıları anlar ve sunucuyu saldırılardan önler. Varsayılan bloklama 10dk’dır.

ModSecurity servis sağlayıcılarında barınan web uygulamalarının güvenlik açıklarını, tasarım kusurlarını istismar etmek isteyen kullanıcıları engelleyerek yine bize fayda sağlamaktadır. ModSecurity devamlı güncellenen güvenlik kuralları ile korunmaktadır. Desteklenen kural setleri; Çekirdek ModSecurity (CRS), Atomic, ve Comodo.

  • WordPress Araç Kiti,

Servis sağlayıcıları için sık sık problem oluşturan bu dev yazılma Parallels Plesk eli değerek projelerini güncellemeyen veya güncelleme işlemlerinin nasıl yapılacağını bilmeyen kullanıcılar için bir hayat kurtarma aracıdır.

Etik BD Yönetim PaneliSunucu üzerinde bulunan WordPress Installations sekmesinden scan ederek bulabiliyoruz. Aktif olan “Eklentiler ve Temalarını” güncelleme yapacağımızı domainleri seçerek birkaç tıklamada yapabiliyoruz.  Ayrıca ekranda bekleme zorunluluğunuz yok. Sağ altta işlem ekranı yanınızda size devamlı bilgi veriyor. Oto yükseltme özelliğini yine Plesk 12 WordPress Toolkiti üzerinden yapabiliyoruz. Check Security özelliği ile sorunlu dizin ve dosyaları bize bildiriyor.

Yapılan veya WordPressi bozan bir işlem yaptığımızda restore ederek eski haline dönebiliyoruz.
Lisansınızın WordPress Araç Kitini içermesi gerekiyor.
Wordpress Araç Kiti Php 5.3 ve üzerinde çalışıyor.
  • Kullanılabilirlik ve Kolaylık,

Plesk 12 hesap yöneticileri için sunucu yönetimi sağlar. Müşteri hesapları farklı bir firmadan taşınmış olabilir. Veya müşteri, bayi olmak isteyebilir. Bunun için Customer (müşteriler) sekmesinden Convert to Reseller yapmamız yeterli olacaktır.

Müşterilere Customer sekmesinden Information for the administrator  > Add description yolunu izleyerk açıklama veya not ekleyebiliyoruz.

Responsive özelliği ile tüm cihazlardan kontrol edebiliriz.

kolaylik

 

  • Çoklu Dil Desteği,

Plesk İngilizce, Almanca, İspanyolca, Fransızca, İtalyanca Japonca, Hollandaca, Rusça, Çince, Geleneksel Çince, Lehçe, Portekizce, Brezilya Portekizce, Korece, Danimarkaca, Norveççe, İsveççe, Fince, Türkçe, Yunan ve Ukraynaca dillerine sahip.

  • Diğer,

Plesk ile ilgili detaylı bilgi ve destek için plesk.com.tr sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Detaylı kaynak,  https://sp.parallelsnetwork.com/parallels-plesk-12-ops/

Hakkında Uğur CIVAK

Eğitimimi Plato MYO & Bilge Adam tarafından İnternet ve Ağ Teknolojileriyle tamamladım. Bilge Adam, İsimtescil gibi öncü firmalarda kariyerime başlangıç yaptım. Uzman olarak MaestroPanel firmasında Microsoft ve Linux Server, Exchange Server, Sanallaştırma, Microsoft Azure, Powershell, Nano Server, Python ve Yeni Teknoloji araştırmaları yapıyorum.

Ayrıca

Anturis ile Bulut Tabanlı IT Monitoring, Demo

Anturis ile IT Monitoring Merhaba, Anturis bulut tabanlı monitoring hizmeti ile bizi kur, kaldır, sil, ...

Plesk Panel Yedek Alma ve Geri Yükleme 2

Plesk panel üzerinden zip olarak aldığımız yedeği tekrar nasıl yükleneceğini anlatıyor olacağız.   Yedeği oluşturup indirdiğimizde ...