Son Yazılar
Anasayfa > Haberler > iOS 8 Sahneye Hazırlanıyor

iOS 8 Sahneye Hazırlanıyor

iOS 8 Tüm Yenilikleri ile Hazırlanıyor.

 

iOS 8 Tanıtım
iOS 8 Tanıtım

Dün WWDC 14 etkinliğinde Apple’ın yeni bombası hazır olduğunu ama kışı beklememiz gerektiğini öğrendik. Tahminlerimize göre iPhone 6  tanıtımı ile beraber gelebilir.

 “Bu Sonbaharı Bekleyin”

Her güncellemeye ve yeniliğe tek tek değinerek iOS kullanıcıların yorumları ile bütünleştirip sizlere sunacağız.

Türkçe Ses Komutu ile Metin Yazma

İlk olarak Türkçe Dikte özelliği ile başlıyoruz. Anroid cihazlarda bu özellik olsada, Apple bunun için geçte kalsa yapılması gereken bir yenilikti. iOS 8 ile artık Türkçe metin girebileceğiz. Siri‘yi merak edenler şimdiden üzülebilir. iOS Beta 1 de maalesef Siri Türkçe bilmeyecek ama birgün öğreneceğine emin olabilirsiniz.

Aşağıdaki görüntüde Türkçe ses girişinin testini görebilirsiniz.

iOS 8 ile uyumlu modelleri yazımızın en altında görebilirsiniz.
Siri ile ilgili bir not daha Siri biraz daha akıllanacağı görülüyor. Artık konuşmaya başladığınızda doğrudan devreye giriyor.

Birkaç Not ile başlayalım

  • Bir konum, etkinlik, süreç, film, kitap arama ekranına yazmaya başladığımızda Spotlight bize öneriler sunuyor artı olarak bir Wiki makalesi ile yol tarifinin yanı sıra bilgi edinmemizi sağlıyor. Aramanız ile ilgili bir haber var ise ek bilgi edinebiliyoruz.
  • iOS 8 ile gelecek olan ve çoğu kullanıcıların gereksiz olarak düşünebileceği “klavye özelleştirme” seçeneği ile 3. parti yazılım kullanılabilir hale gelecektir. Mesajlaşma olarakta mesaj gruplarını sessize alabiliyor ve “beni rahatsız etme” diyebiliyoruz. Konum paylaşma özelliğinin nasıl olacağını bizlerde merak ediyoruz. Çünkü halihazırda konum paylaşabiliyoruz, belki sadece ön izleme iyileştirmesinden fazlası yapılmıştır.
  • Sıradaki notumuz gerçekten rahatsız edici olabilir ama Sistem Durağı tarafından sevilmeyeceğine emin olabilirsiniz. “Family Sharing” özelliği ile aynı hesapta olan cihazlar arasında veri paylaşımı yapılacak. Tabi bunlara sadece fotoğraflar, notlar vb dahil değil. Kredi kartı bilgilerine kadar tüm bilgiler dahil.
  • Home ( Ekrandaki tek tuş:) ) tuşuna basarak kısayolları kullanabilirsiniz.

Design

 

En çok beklenilen özelliklerden biri ise odaklandığınız bir iş vb. durumlarda size gelen
mesaj ve etkinlik gibi bildirimleri işinizi bozmadan yanıtlayabilirsiniz.

Apple - iOS 8 - Tasarım

Hakkında Uğur CIVAK

Eğitimimi Plato MYO & Bilge Adam tarafından İnternet ve Ağ Teknolojileriyle tamamladım. Bilge Adam, İsimtescil gibi öncü firmalarda kariyerime başlangıç yaptım. Uzman olarak MaestroPanel firmasında Microsoft ve Linux Server, Exchange Server, Sanallaştırma, Microsoft Azure, Powershell, Nano Server, Python ve Yeni Teknoloji araştırmaları yapıyorum.

Ayrıca

Google’da “müzik ruhun gıdasıdır” dedi ve

Google, Songza müzik çalar servisini satın aldı. Firmalar tarafından satın alma ile ilgili herhangi bir ...

“Yo” Uygulaması Hacklendi

Geçen hafta uygulama listesinde hızlıca yükselen ve pek işe yaramayan “yo” uygulaması 3 öğrenci tarafından ...