Son Yazılar
Anasayfa > Haberler > Eski süper bilgisayarları bekleyen son

Eski süper bilgisayarları bekleyen son

Eski süper bilgisayarları bekleyen son

1.000’lerce çekirdeğiyle 10’larca teraflop’luk işlem gücü sunan canavarın acı sonu haberimizde…

Eski süper bilgisayarları bekleyen son - 1.000'lerce çekirdeğiyle 10'larca teraflop'luk işlem gücü sunan canavarın acı sonu haberimizde...

Süper bilgisayarlar eskidiği zaman ne olur? Eski süperbilgisayarların yaşadığı en büyük sorun, işlemci gücünden ziyade elektrik masrafları ve elektrik enerjisinin bulunabilirliği. Bu sorunlar, süper bilgisayarların sonunu bile getirebiliyor.

University of New Mexico’daki Encanto isimli süper bilgisayar da bu duruma maruz kalanlardan. “Cazibenin yeri” diye adlandırılan yatırımdan beklenenler oldukça üst düzeydeymiş. Xeon tabanlı, dört çekirdekli 3.500 Intel işlemciden meydana gelen bir süper bilgisayardan oluşan Encanto projesi, kapasiteyi kiralayarak gelir elde etmeyi planlıyormuş.

2007’de New Mexico eyaleti tarafından 14 milyon dolar fon sağlanan Encanto projesi, şimdiye kadar sistemin işletilmesi için 11 milyon dolar ve geçiş kapıları için 3 milyon dolara ihtiyaç duymuş. İlk açıldığında yılda 2 milyon dolarlık bir maliyeti olan bilgisayarın masrafları, 5 sene içinde onusatın alabileceğiniz miktarlara kadar yükselmiş.

Acı Sonu Diğer Sayfada

Alıntı – Chip: Zeynel A. Öztürk

Hakkında yonetim

Ayrıca

Google’da “müzik ruhun gıdasıdır” dedi ve

Google, Songza müzik çalar servisini satın aldı. Firmalar tarafından satın alma ile ilgili herhangi bir ...

“Yo” Uygulaması Hacklendi

Geçen hafta uygulama listesinde hızlıca yükselen ve pek işe yaramayan “yo” uygulaması 3 öğrenci tarafından ...

Bir cevap yazın