Son Yazılar

Dns

DNS (Domain Name System) , host isimlerinin (örneğin www.sistemduragi.com) IP adreslerine çözümleme işini yapar.Bu işlem ,hatırlanması zor olan IP adreslerini ezberlemek yerine ,daha kolay olan ve hafızada daha da kalıcı yer eden host isimlerini kullanmamızı sağlar.

DNS servisine neden ihtiyaç duyarız? Birincisi yukarda açıkladığımız gibi adres çözümlemesi yaparak bize büyük ölçüde kolaylık sağlar. İkincisi ise Active Directory kullanılacak ise DNS olmazsa olmazlar arasına girecektir.

DNS iki farklı şekilde kurulabilir. Bunlar Active Directory’nin kurulumu sırasında olabileceği gibi, kurulumu başlatmadan önce member server (üye sunucu) üzerinden de bir DNS kurarak Active Directory kurulumunu başlatabilirsiniz.

DNS ile Active Directory neden bu kadar birbiriyle ilişkilendirilir? Birincisi Active Directory DNS deki hiyerarşik isimlendirme standardını kullanır. İkincisi ise Active Directory Domain Controller ‘ları ve Active Directory kaynaklarını bulmak için DNS e başvururlar.

DNS , Domain name space olarak adlandırılan hiyerarşik yapıyı kullanır. Bu yapıda bir root domain vardır ve (.) şeklinde ifade edilir.Bu root domain altında top-level domain olarak adlandırılan com,edu,gov,tr gibi domainler vardır. Bu top-level domainlerin altında ise second-level  domainler vardır. Örneğin sistemduragi gibi. Gerçekte second-level domainler top-level domainlerin bir alt domainleridir. Örneğin sistemduragi.com gibi.

 

Hakkında Samet ÖZGEN

Samet ÖZGEN
1993 Antalya doğumludur.İlk ve orta eğitimini Antalya da tamamladıktan sonra Plato Meslek Yüksekokulu-BilgeAdam işbirliğiyle yürütülen (İnternet ve Ağ Teknolojileri) programını tamamlamış bulunmaktadır.

Ayrıca

Router’ın Şifresi Nasıl Kırılır?

Merhaba Bu yazımda network cihazı olan router’ın şifresini nasıl kırabileceğinden bahsedeceğim. İlk olarak router’ın konfigürasyon ...

VPN Server Kurulumu, Nasıl Yapılır? (OpenVPN & Ubuntu)

Merhaba Sistem Durağı, İnternet ortamında birçok engellere mazur kaldık. Bunlar kullanmış olduğumuz bazı oyun yada ...

Bir cevap yazın