Son Yazılar
Anasayfa > Haberler > Android’li Siteler ve Misafirleri

Android’li Siteler ve Misafirleri

İnternette türeyen bu yeni siteleri ziyaret ederseniz, başınıza gelecekleri bilmenizde yarar var!

Kullanım trafiği masaüstülerden mobil platformlara kaydıkça zararlılar da bu durumu yakından takip ettiler. Lookout Mobile Securtiy, Android için zararlılar içeren ilk web sitelerini keşfetti. Tıpkı Windows’unuz ile ziyaret ettiğinizde bilgisayarınıza bulaştığı gibi, bu sitelerdeki zararlılar da Android için özel tasarlanmış ve siteyi ziyaret ettiğiniz takdirde Android cihazınıza bulaşıyor.

“NotCompatible” isimli Trojan, sistem güncellemesiymiş gibi davranıyor fakat aslında cihazda bir arka kapı açıyor. Site, mağdurun tarayıcısını kontrol ediyor ve ziyaretçinin bir Android cihaz olduğunu anladığında otomatik olarak Trojan’ı yüklüyor. Eğer Android cihazınızın tüm güncelleştirmeleri yüklü değilse, siz farkına varmadan zararlı cihazınıza yüklenmiş oluyor.

Şanslıyız ki, henüz bu tür sitelerin sayısı çok az ve var olanlar da büyük problem çıkaracak kadar yüksek trafik almıyor. Fakat bu gelecekte büyük problemler yaşanacağının ilk sinyalleri olabilir.

“Bu tehdit henüz hedefteki cihaza belirgin bir hasar vermiyor, fakat enfekte olmuş Android cihaz özel ağlara yasadışı erişimi sağlamak için proxy olarak kullanılma potansiyeline sahip” açıklamasında bulundu Lookout, resmi blog yazısında.

Tabi bu tehlike karşısında kendinizi korumak için yapabileceğiniz şeyler var. İlk olarak, “Bilinmeyen kaynaklardan yükle” seçeneğini kapatın, böylece NotCompatible sizin haberiniz olmadan cihazınıza kurulamaz. İkinci olarak, bir mobil anti-virüs uygulaması edinin. AVG ve Avast hem ücretsiz hem de mükemmel koruma sunan anti-virüs yazılımlarına sahipler. Üçüncüsü ise, telefonunuzla internetin altını üstüne getirirken kıyı köşeden uzak durun.

 

 

Chip Online

Hakkında Uğur CIVAK

Eğitimimi Plato MYO & Bilge Adam tarafından İnternet ve Ağ Teknolojileriyle tamamladım. Bilge Adam, İsimtescil gibi öncü firmalarda kariyerime başlangıç yaptım. Uzman olarak MaestroPanel firmasında Microsoft ve Linux Server, Exchange Server, Sanallaştırma, Microsoft Azure, Powershell, Nano Server, Python ve Yeni Teknoloji araştırmaları yapıyorum.

Ayrıca

Google’da “müzik ruhun gıdasıdır” dedi ve

Google, Songza müzik çalar servisini satın aldı. Firmalar tarafından satın alma ile ilgili herhangi bir ...

“Yo” Uygulaması Hacklendi

Geçen hafta uygulama listesinde hızlıca yükselen ve pek işe yaramayan “yo” uygulaması 3 öğrenci tarafından ...

Bir cevap yazın