Son Yazılar
Anasayfa > Network > Administrative Distance (Güvenilirlik)

Administrative Distance (Güvenilirlik)

Merhaba,

Cisco’da çok sık karşılaştığımız sorulardan biri bu; büyük bir topolojiyi yapılandırırken bu değerlere göre yollar ve güvenli yol belirlenir.

 

 

Administrative Distance routing table’la bir subnete birden fazla path varsa hangisine güvenilmesi gerektigine karar vermek için kullanılır. Administrative Distance değerinin düşük olması güven seviyesinin yüksek olduğunu gösterir ve bu yolun kullanılması gerektiğini belirtir.

 

Bazı Protokollerin Distance (Metric) Değeri;
 

 

Staric Route (to an interface)  0 veya 1
Connected Interface 0
Static Route To a Neighbor  1
Summary EIGRP 5
External BGP 20
EIGRP 90
IGRP 100
OSPF 110
IS-IS 115
RIP 120
External EIGRP 170
Internal BGP 200
Unknown 255 (Routing Table’da Görünmez)


Hop count ise RIP kullanilirken hop count limittir. Unreachable destination’ların metric degeri 16 olarak belirtilir. Yani bir subnet en fazla 15 hop uzaklikta olabilir. 

 


Hakkında Uğur CIVAK

Eğitimimi Plato MYO & Bilge Adam tarafından İnternet ve Ağ Teknolojileriyle tamamladım. Bilge Adam, İsimtescil gibi öncü firmalarda kariyerime başlangıç yaptım. Uzman olarak MaestroPanel firmasında Microsoft ve Linux Server, Exchange Server, Sanallaştırma, Microsoft Azure, Powershell, Nano Server, Python ve Yeni Teknoloji araştırmaları yapıyorum.

Ayrıca

Router’ın Şifresi Nasıl Kırılır?

Merhaba Bu yazımda network cihazı olan router’ın şifresini nasıl kırabileceğinden bahsedeceğim. İlk olarak router’ın konfigürasyon ...

VPN Server Kurulumu, Nasıl Yapılır? (OpenVPN & Ubuntu)

Merhaba Sistem Durağı, İnternet ortamında birçok engellere mazur kaldık. Bunlar kullanmış olduğumuz bazı oyun yada ...

Bir cevap yazın